Dzisiaj jest: 20.6.2024, imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Rozbudowa terminalu kontenerowego w Gdańsku

Dodano: 3 lata temu Czytane: 488 Autor:
Redakcja poleca!

Rozbudowa terminalu kontenerowego w Gdańsku i możliwości przeładunkowych to krok w stronę zbudowania największego portu przeładunkowego na Bałtyku.

Rozbudowa terminalu kontenerowego w Gdańsku
???? To logicznie uporządkowany proces budowy hubu transportowo-logistycznego na północy Polski - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej wizyty w gdańskim porcie. Szefowi rządu towarzyszył Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.
Komisja konkursowa przyjęła ofertę DCT Gdańsk S.A.
????Największy terminal kontenerowy na Bałtyku DCT Gdańsk rozpocznie budowę trzeciego nabrzeża i placu składowego. Dzięki tej inwestycji, określanej jako Baltic Hub Terminal 3, możliwości przeładunkowe DCT Gdańsk wzrosną do 4,5 mln TEU (kontenerów 20-stopowych) – podkreślił Prezes Rady Ministrów.
???? Trzeci etap rozbudowy portu i czwarty, który widzimy już na horyzoncie, to szansa, żeby stworzyć powiązaną sieć szlaków komunikacyjnych, które doprowadzą do zwiększenia potencjału Polski jako hubu (…). Od kilku lat dobudowujemy połączenia kolejowe, rozbudowujemy połączenia drogowe - one zwiększają zasadniczo potencjał. Miejsca pracy w portach to miejsca wysokopłatne, to wzrost wynagrodzeń pracowników i wzrosty zysków firm – dodał.
Z kolei Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury zaznaczył, że ponad 100 mln ton przeładowanych towarów ugruntowało naszą pozycję w transporcie morskim. Wzrosty o blisko 10% wskazują, że przekroczymy 100 mln ton. Ta inwestycja jest niezwykle ważna dla Gdańska.
???? Budowa terminalu Baltic Hub 3↘️
ℹ️ nabrzeże głębokowodne o długości 717 m, głębokości 18 m, plac o powierzchni 36 ha.
ℹ️ 7 suwnic nabrzeżowych do załadunku i rozładunku największych statków na świecie oraz 20 automatycznych suwnic RMG
ℹ️ rozwiązania przyjazne dla środowiska (wyposażenie nabrzeża i portu i użycie specjalnego betonu w celu zminimalizowania emisji CO2)
ℹ️ w całości na wodzie, zabudowa przylegać będzie do T1 (plaża Stogi pozostanie nietknięta i nadal będzie dostępna dla wypoczywających).
ℹ️ możliwości przeładunkowe DCT Gdańsk zwiększą się do 4,5 mln TEU rocznie
ℹ️ wartość inwestycji - 450 mln euro (finansowanie ze środków własnych DCT oraz środków od zewnętrznych kredytodawców)
ℹ️ rozpoczęcie budowy - druga połowa 2022 r., uruchomienie w połowie 2024 r.
Po ukończeniu Baltic Hub3 DCT GdańsPo ukończeniu Baltic Hub3 DCT Gdańsk pod względem możliwości przeładunkowych stanie się jednym z największych terminali kontenerowych w Europie.
???? To efekt blisko dwuletniej bardzo skomplikowanej pracy zespołu, który w pierwszej kolejności pracował nad zmianami do ustawy o portach i przystaniach morskich (…), zmianą statutu spółki, a na koniec opracowaniem bardzo skomplikowanej, transparentnej procedury. I udało się, to właśnie dzięki takim inwestycjom Port w Gdańsku awansuje do ekstraklasy portów europejskich – powiedział Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk.
Charles Baker, dyrektor zarządzający DCT Gdańsk podkreślił, że DCT Gdańsk to prawdziwy terminal dwudziestego pierwszego wieku, a budowa Baltic Hub Terminal 3 wprowadzi najbardziej nowoczesne technologie niskoemisyjne, z których każdy europejski port byłby dumny.
???? W rankingu portów europejskich zajmuje 18 miejsce, a na początku 2021 roku awansował do grona trzech największych portów na Morzu Bałtyckim. Rocznie przeładowywanych jest ponad 50 mln ton towarów. Port to obszar ponad 790 hektarów, działalność prowadzi tu ponad setka firm, z czego ponad 27 realizuje swoje przeładunki w relacji morskiej.
Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. powstał w 1998 roku jako spółka prawa handlowego i działa na podstawie ustawy o portach i przystaniach morskich oraz Kodeksu spółek handlowych. Udziałowcami spółki są: Skarb Państwa, Gmina Gdańsk oraz uprawnieni pracownicy. Działalność Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA obejmuje m.in.: zarządzanie nieruchomościami i infrastrukturą portową, planowanie rozwoju portu, budowę, rozbudowę, utrzymanie i modernizację infrastruktury portowej.
W imieniu szefa rządu, kwiaty w miejscach pamięci (Cmentarz Ofiar Terroru Hitlerowskiego na Zaspie, Pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, Pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego w Gdańsku, Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i AK w Gdańsku i Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 na Plac Solidarności w Gdańsku) złożył Mariusz Łuczyk, wicewojewoda pomorski.

???? Adam Guz/KPRM, M.Tymiński/PUW w Gdańsku
Źródło: https://www.facebook.com/PUWGdansk
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Polecane